X
تبلیغات
زولا

درباره ما

محصولات و دانلود

پیوندها

سایت های قمبوان

مقالات و تحقیقات دیگر

مقالات و تحقیقات قمبوان

تصاویر قمبوان

 

مهد رایانه قمبوان

4kia.ir 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

قُمبُوان یا کُمبُوان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان دهاقان در استان اصفهان ایران است.این روستا در دهستان قمبوان جای گرفته است.در لفظ محلی این روستا کمبون شناخته می شود.

   جمعیت

بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۱۸۵۰ نفر (۵۴۸ خانوار) بوده است.

موقعیت

این روستا در ۲۵ کیلومتری باختر شهرضا قرار گرفته و دارای آب و هوای معتدل است. از محصولات کشاورزی این روستا که معروف نیز می‌باشد می توان به لوبیا چیتی اشاره نمود. سوهان محلی از سوغات این روستا است که در چند سال گذشته و با توجه به برپایی نمایشگاهها در سطح کشور، این سوغات در نزد مردم ایران شناخته شده است و خریداران بیشماری پیدا نموده است. این روستا قدمت بسیار بالایی دارد. این روستا به عنوان مرکز دهستان دارای ادارات متعددی همچون دهداری، مرکز ترویج خدمات کشاورزی، مرکز مخابرات، بانک صادرات، پاسگاه انتظامی، مرکز بهداشتی درمانی، کتابخانه عمومی و سالن ورزشی می باشد. اولین مدرسه این روستا در سال ۱۳۰۴ با نام ناصر خسرو (قدس فعلی) تاسیس گردیده است. و در حال حاضر دارای مدارس متعددی تا سطح دبیرستان می باشد. طرح بهسازی در این روستا انجام و چهره روستا به شهر تغییر نموده است، اما آنچه که باعث شده این روستا از رشد شهری بالا برخودار نباشد، واقع نشدن آن در مسیر راههای اصلی و صنایع بزرگ می باشد. البته در چند سال اخیر و با توجه به را اندازی صنایع فولاد مبارکه و ایجاد شهرک صنعتی در نزدیکی روستا مهاجرت در این روستا کمتر دیده شده است.

قمبوان واقع در ۲۵هزارگزی شمال باختر شهرضا متصل به راه شهرضا به قمبوان . موقع جغرافیایی آن جلگه و هوای آن معتدل است . آب آن از قنات و محصول آن غلات، پنبه و شغل اهالی زراعت است . راه ماشین رو و دبستان و پاسگاه ژاندارمری و در حدود ۲۵ باب دکان دارد.

رودخانه و قنات

رودخانه کیلچی و قنات عشق اباد تنها رود خانه و قنات قمبوان و یالان چی از چشمه های اطراف این روستا است.

تفریحات

در گذشته از تفریحات مردم قمبوان چوق پل (الک دولک)

و از مکان‌های تفریحی منطقه عباس اباد است که شامل چشمه و درخت تنومند توت است .همچنین کوه شاه عبدالله نیز یکی از تفریحگاه های مردم قمبوان و روستاهای اطراف میباشد که در 5 کیلومتری شمال شرقی قمبوان واقع شده است.

آثار باستانی

مسجد جامع قمبوان(مسجد آبی) مربوط به دوره ی صفویه میباشد و قدیمی ترین تاریخی که بر روی دیوار آن نوشته شده مربوط به سال 1006 است.کتیبه ای در محراب آن وجود دارد که هنوز خوانده نشده است. همچنین یکی از مهمترین اثار تاریخی قمبوان را میتوان مسجد شبستان دانست که حدود 1000 سال قدمت دارد کاروانسرای قدیمی قمبوان را نیز میتوان جزو آثار تاریخی قمبوان به حساب آورد از اثار باستانی(اسطوره ای)این روستا میتوان به جاپا دُل دُل که به گفته خودشان جای سم اسب علی روی سنگ است و چهل دخترون مکانی در جوار گورستان قمبوان که به گفته ی اهالی روستا چهل دختر در ان ناپدید شده اند اشاره کرد.  

اسامی شهدای سر افراز روستای قمبوان

شهیدهوشنگ ناطقی

شهید محمود ناطقی

شهید علی اصغر حدیدی

شهید صادق مسیبی

شهید محسن پرویزی

شهید علیرضا ناطق

شهید یدالله کابلی

شهید علی اکبر مقصودی

شهید ابراهیم ناطقی

شهید محمد حسینی زاده

شهید احمد نادری

شهید بهرام مسیبی

شهید احمد کریمی

شهید مهدی سلطانی

شهید علی اصغر منصوریان

شهید علی اکبر صالحی

شهید هوشنگ مقصودی

شهید اصغر کابلی

شهید رضا کریمی

شهید مصطفی یداللهی

شهید احمد چوپان

شهید محسن نادری  

مسجد جامع قمبوان

بنای مسجد جامع قمبوان مربوط به دوره ی صفویه است و قدیمی ترین تاریخی که بر روی دیوار آن نوشته شده است مربوط به سال ۱۰۶۰ ه . ق . است . کتیبه ای نیز در محراب آن نوشته شده است که هنوز خوانده نشده است .
یک نمونه از یادگاری ها یی که بر روی دیوارهای این مسجد نوشته شده در زیر آمده است .

(( یا شاه نجف دلم ثنای تو کند          پیوسته تمنی لقای تو کند. ))

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد